گالوانیزه گرم

در این مقاله شرکت روی آوران تولید کننده گالوانیزه گرم اراک قصد دارد به توضیح کاملی از گالوانیزه گرم بپردازد

گالوانیزه گرم چیست ؟

گالوانیزه گرم نوع خاصی از روش گالوانیزه است که در آن پوشش محافظ روی را با غوطه ور کردن قطعه فولادی در یک حمام مذاب روی ، بر سطح آن قطعه اعمال می شود.

از خواص پوشش روی این است که پوشش روی به صورت مانعی ، در برابر خوردگی ، از فولاد محافظت می کند.

این فرایند شامل چندین مرحله است که در ذیل به ذکر آنها می پردازیم:

  • آماده سازی
  • تمیزکاری
  • اعمال فلاکس
  • گالوانیزه گرم
  • سرمایش
  • کنترل کیفیت

روی آوران پارسیان گستر مفتخر به اجرای پروژه های متعدد گالوانیزه گرم بوده و آماده ارائه مشاوره های فنی – مهندسی در زمینه  گالوانیزه گرم انواع دکل، پایه و تجهیزات خطوط انتقال نیرو ، مخابرات، تجهیزات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، راه سازی و سایر صنایع به مشتریان گرامی می باشد.

این مجموعه با بهره گیری از امکانات ، تجهیزات فنی و مهندسی و به کارگیری از نیروی مجرب و کارآمد در این زمینه با استفاده از وان های اسیدشویی و شستشو فلاکسینگ به ابعاد 2 * 2 * 13 که میتواند از نظر روند سرعت پاسخگویی به تقاضای مشتریان و بهبود کیفیت کمک ویژه ای به همکاران گرامی داشته باشد و در این زمینه آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی میباشد

واحد گالوانیزه گرم با داشتن وان مذاب ساخت شرکت Piling  آلمان قادر به انجام گالوانیزه گرم انواع  قطعات حجیم فلزی تا حداکثر طول 12 متر با کیفیت مطلوب و مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی انجام و کلیه آزمایشها و تست های مربوطه توسط واحد کنترل کیفیت کارخانه انجام می پذیرد .

برخی از خدمات ارائه شده توسط مجموعه روی آوران پارسیان گستر عبارتند از:

1- تجهیزات فلزی نفت، گاز و پتروشیمی از جمله: انواع گریتینگ فلزی، هندریل و لدر، استراکچر، مخازن و …

2- دکل های انتقال نیرو

3- پایه و برج روشنایی، پایه پرچم، پایه دوربین و…

4- گاردریل، پایه گاردریل، ضربه گیر

5- تجهیزات مخابراتی از جمله: دکل های مخابراتی، دکل مهاری G35_G45_G65

6- انواع لوله و پروفیل

7- انواع سینی کابل و نردبان

آماده سازی سطحی و تمیز کاری

آماده سازی سطحی اولین و ضروری ترین مرحله فرایند گالوانیزه گرم در شرکت روی آوران محسوب می گردد. بدون تمیزکاری سطحی مناسب، واکنش های لازم میان سطح فولاد و روی مذاب رخ نمی دهد که نتیجه آن تشکیل یک پوشش غیر پیوسته و مردود شدن گالوانیزه خواهد بود.

که این فرآیند شامل چربی گیری، اسیدشویی وفلاکس زنی است.

گالوانیزه-گرمفلاکس زنی

در مرحله شرکت روی آوران فلاکس زنی، قطعه اسیدشویی شده در یک محلول حاوی کلرید آمونیوم-کلرید روی با نسبت وزنی مناسب غوطه ور می شود. که این فرایند سبب می شود تمامی اکسیدهای باقی مانده را از سطح فولاد جدا نموده و یک پوشش محافظ نازک روی سطح تشکیل شود و از اکسید شدن مجدد فولاد قبل از گالوانیزه جلوگیری می کند

گالوانیزه گرم

پس از آماده سازی سطحی، قطعه تمیز به وان گالوانیزه منتقل شده و در حمام روی مذاب غوطه ور می‌شود.

کنترل کیفی

لازم به ذکر است شرکت روی آوران تولید کننده گالوانیزه گرم اراک  هر مرحله از فرایند را به گونه ای کنترل می کند که مجموعه ای از ضخامت پوشش مناسب، کیفیت، ظاهر و عملکرد بهینه مطابق با استاندارد بین المللی ASTM برخوردار باشد.

لذا قطعات گالوانیزه شده به عنوان یک جایگزین مناسب و اقتصادی برای فولاد ضد زنگ محسوب شده و بخصوص برای کاربردهایی طراحی می شوند که نیاز به مقاومت خوردگی بالا و با زمان طولانی ونیاز  دارند .

در ادامه

لازم به ذکر است الکترونگاتیویته بالاتر فلز روی نسبت به آهن باعث می شود که مقاومت به خوردگی سطح قطعه، حتی در صورت آسیب دیدن پوشش روی نیز ادامه پیدا کند.

این نوع محافظت در برابر خوردگی توسط پدیده اثر گالوانیکی یاخوردگی گالوانیکی انجام می پذیرد که طی آن، روی با اکسیداسیون ترجیحی از آهن مجاور خود محافظت نموده و این محافظت تا تخلیه کامل روی ادامه می یابد.

همانطور که می دانید  پوشش روی از فولاد گالوانیزه شده در برابر خوردگی محافظت می کند، اما به محض تماس قطعه گالوانیزه شده با سایر اجزای فلزی سازه، احتمال خطر خوردگی گالوانیکی با تشکیل یک زوج دوفلزی وجود دارد . این زوج دوفلزی می تواند، با تسریع خوردگی پوشش روی، فولاد گالوانیزه شده را تخریب کند.

نکته حائز اهمیت این است که آنچه خوردگی تخریبی را تعریف می کند، عمق خوردگی است و نه میزان سطح خورده شده. شدت خوردگی دوفلز در حوله اول به نوع و موقعیت فلز در تماس با فولاد گالوانیزه شده و  بعد از آن به مساحت سطح دو فلز در تماس با هم بستگی دارد. یک سطح کاتدی بزرگ در تماس با یک سطح آندی کوچک می تواند خوردگی روی را تا عمق بیشتری پیش ببرد. به عنوان مثال، چنانچه یک پیچ از جنس روی در تماس با یک صفحه فولادی قرار گیرد، به دلیل مساحت سطحی بالای فولاد ( نسبت به  روی (خوردگی گالوانیکی روی بسیار شدیدتر خواهد بود.

گالوانیزه-گرم

مثال دیگری از این نوع، تماس مستقیم بین روی و مس است که می تواند سبب خوردگی سریع روی شود، زیرا مس نسبت به روی بی اثرتر است. پس اگر یک تماس الکتریکی میان این دو فلز برقرار شود، خوردگی دوفلزی غیر قابل اجتناب  است. حتی بدون تماس الکتریکی نیز اگر دو فلز در محیطی قرار گیرند که آب از فلز بی اثر به سمت روی جریان داشته باشد، باز هم خطر خوردگی وجود دارد. این گونه است که ، فلز بی اثرتر، مانند مس، به صورت جزئی در آب حل می شود و همراه با جریان آب به سمت روی حرکت می کند. چنانچه تماس میان دو فلز از این نوع ضروری باشد، باید با ایزوله کردن اتصالات و تنظیم جریان آب از قطعه گالوانیزه شده به سمت فلز بی اثر، از برقراری تماس الکتریکی میان دو فلز جلوگیری نمود.

همچنین میزان پیشروی خوردگی به محیط پیرامون نیز بستگی خواهد داشت . برای نمونه فرض کنید خطر خوردگی یک فولاد گالوانیزه گرم  در تماس با فلز آلومینیم و یا آلیاژهای آن در یک محیط اتمسفری معمولی بسیار کم است. اما این سازه  در آب تازه ، خوردگی متوسط دارد. غوطه وری همین سازه در آب دریا سبب خوردگی شدید پوشش روی و قطعه فولادی می شود و در نتیجه چنین سازه ای در آب دریا باید قابل استفاده نیست.

لازم است بدانید که کادمیم، منیزیم و آلیاژهای آن از جمله فلزاتی هستند که یک زوج دوفلزی مناسب با فولاد گالوانیزه شده تشکیل می دهند و در هوا، آب تازه، و حتی آب دریا، بدون خطر خوردگی قابل توجه پوشش روی و قطعه گالوانیزه شده قابل استفاده اند.