گالوانیزه اراک

گالوانیزه گرم اراک چیست؟

در این مقاله شرکت روی آوردن تولید کننده گالوانیزه گرم اراک سعی دارد به شما مفهوم گالوانیزه را توضیح دهد.

گالوانیزاسیون چیست ؟ از روش‌های محافظت در برابر خوردگی با ایجاد خوردگی گالوانیک است که توسط پوشاندن فلز مادر توسط لایه‌ای از فلز محافظ به صورت آند فداشونده در سری گالوانیک (معمولاً روی) انجام می‌شود.

در این حالت پوشش خورده شده و فلز مادر محافظت می‌شود.

در واقع به طور خلاصه گالوانیزه آهنی است که با روی پوشانده شده باشد.

این آهن، حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند،  لذا از زنگ زدن محفوظ میماند.

در حلبی ، بر روی آهن ، پوشش قلع بکار رفته است وعمل معکوس آهن گالوانیزه انجام می شود. چون آهن فلزی فعالتر از قلع است و پتانسیل احیاء قلع بیشتر از آهن است البته در صورتی که پوشش قلع بشکند، خوردگی آهن در زیر این پوشش پیش می رود.

در شرکت روی آوران ( گالوانیزه اراک ) سعی بر این شده که میزان مقاومت پوشش متناسب با ضخامت آن باشد که این روش یکی از اقتصادی‌ترین روش‌های محافظت فولادها در محیط‌های خورنده است.

این فرایند به نام لویجی گالوانی دانشمند ایتالیایی نامگذاری شده‌است.

گالوانیزه-اراک

روش‌های گالوانیزه کردن

 گالوانیزه گرم اراک

این روش که در شرکت گالوانیزه گرم اراک نیز صورت می پذیرد بدین صورت است که این گونه گالوانیزه‌ کردن توسط غوطه‌وری زیرلایه در مذاب روی به دو صورت مداوم انجام می‌شود.

این روش برای پوشش‌دهی با ضخامت بیش از ۲۵ میکرومتر مناسب است.

الکتروگالوانیزاسیون (گالوانیزه سرد)

در این روش پوشش روی به صورت پوشش‌دهی الکتریکی(الکتروپلیت) بر روی زیرلایه اعمال می‌شود.

کاربردها

فولاد گالوانیزه در ساخت گریتینگ‌ها، ناودان ساختمان‌ها، پیچ و مهره، قطعات خودرو، دستگاه‌های مختلف مکانیکی و الکتریکی، کانال‌های آب و هوا، سقف‌های شیروانی و … کاربرد دارد.

در واقع شرکت گالوانیزه اراک با نام تجاری روی آوران در صنعت ساختمان و سایر صنایع هر جا که مشکل خوردگی ورق فولادی سیاه مطرح باشد از فولاد گالوانیزه شده‌استفاده می کند.

بسیاری از قطعات پس از اتمام فرایند تولید گالوانیزه می‌گردند.

پروفیل، گالوانیزه:

گالوانیزه گرم،در واقع پوشش دادن به آهن،یا فولاد توسط روی مذاب می باشد.

شرکت گالوانیزه اراک  این فرآیند را ساده و یکی از بهترین روش های مورد استفاده  برای حفاظت از فولاد،یا آهن مورد استفاده قرار می دهد. غوطه ور نمودن فولاد یا آهن در روان مذاب،باعث تشکیل لایه ای از آلیاژ روی،-آهن، بر روی قطعه می گردد.

گالوانیزه اراک

استفاده از آهن گالوانیزه گرم اراک

توصیه شرکت گالوانیزه گرم اراک (روی آوران)  استفاده از آهن گالوانیزه در ساختن لوازمی مثل لوله بخاری ، کانال کولر ، کابینت آشپزخانه ، شیروانی منازل ، لوله های آب و هر جا که احتمال خوردگی آهن و خسارت وجود دارد، است.

لازم به ذکر است برای آلیاژهای آهن که تا حدود 1،5 درصد کربن دارند و غالبا با فلزهای دیگر همراهند، بکار می رود. (Steel) اصطلاح فولاد خواص فولاد به درصد کربن موجود در آن ، عملیات حرارتی انجام شده بر روی آن و فلزهای آلیاژ دهنده موجود در آن بستگی دارد

 ضخامت پوشش گالوانیزه

استانداردهای مختلفی برای گالوانیزه کردن در نظر گرفته‌اند که شرکت روی آوران تولید کننده گالوانیزه در اراک براساس این استانداردها ورق‌های گالوانیزه در ضخامت‌های مختلفی تولید می کند.

برخی از این استاندرادها بدین شرح می‌باشند: شرایط سطحی، ترکیبات شیمیایی فولاد، نرخ سرد کردن فولاد، متالوژی فرآیند گالوانیزه و مدت زمان غوطه‌وری در حمام روی. در عملیات گالوانیزه کردن .

همچنین ترکیبات شیمیایی به کار رفته در فولادی که قرار است گالوانیزه شود اهمیت بالایی دارد. برای مثال میزان فسفر و سیلیکون در ضخامت کربن تاثیر می‌گذارد. اگر میزان سیلیکون و فسفر به ترتیب، چهار صدم درصد و پنج صدم درصد ( حتی بیشتر از این مقادیر ) باشد باعث ضخیم شدن پوشش می‌شود. ( لازم به یادآوری است که میزان کربن، منگنز و روی تاثیر کمتری بر ضخامت پوشش‌های گالوانیزه دارد ).

گالوانیزه اراک

مزایای استفاده ی ورق گالوانیزه

  1. ورق گالوانیزه مزیت‌های زیادی بخصوص در ساخت‌وساز دارد.
  2. شرکت گالوانیزه گرم اراک در این قسمت به برخی از این مزیت‌ها اشاره می کند.
  3. اگر ورق‌های گالوانیزه در محیط‌هایی که میزان خوردگی بالایی دارند مورد استفاده قرار گیرند بین ۲۰ تا ۳۰ سال عمر می‌کنند.
  4. روش گالوانیزاسیون نسبت به سایر روش‌هایی که برای جلوگیری از زنگ‌زدگی استفاده می‌شود هزینه‌ی کمتری دارد.
  5. پوشش‌هایی که از طریق گالوانیزاسیون تشکیل می‌شوند به دلیل استفاده از ساختار ویژه مقاومت بالایی در برابر زنگ‌زدگی و اصطحکاک دارند.
  6. پوشش‌دهی‌های حاصل از طریق گالوانیزه به راحتی تنها از طریق چشم قابلیت بررسی دارند ( بدون نیاز به هیچ آزمایش خاصی ).

ودر انتها گالوانیزه گرم اراک

شرکت روی آوران تولید کننده گالوانیزه گرم اراک مفتخر است که با بالاترین کیفیت و استانداردهای جهانی از سال ؟؟؟ اقدام به تولید گالوانیزه گرم جهت مصارف مختلف و متناسب با سفارش مشتریان خود نموده.

گالوانیزه اراک